Tradicinė respublikinė kaimo kapelų ir liaudies muzikantų šventėje „Grok, armonika“ daugiau nei dešimt metų vyksta Kuktiškių miestelyje. Kadangi kasmet į šventę susirenka didelis būrys muzikantų , kraštiečių vietos bendruomenės narių, galima daryti išvadą, kad dar yra kam kaimuose dainuoti ir šokti. Nors iš tėvų ir senelių pasakojimų panašu, kad dabar jau kitaip negu jų jaunystės laikais. Nes pasak pasakojimų mūsų senelių jaunystės laikais vakare, išėjęs į lauką, galėjai pasiklausyti šienpjovių ar javų pjovėjų, grįžtančių namo po sunkios darbo dienos, dainų. Nebėra ir taip, kaip pasak mūsų tėvų pasakojimų jų jaunystės laikais išgirdus dainuojant, aišku būdavo, jog susirinkusi kompanija nesaikingai vaišinasi alkoholiu. Tai buvo sovietiniai laikai.
Šventė „Grok armonika“ Kuktiškėse
Šventė „Grok armonika“ Kuktiškėse yra gyvas įrodymas, jog balsingų žmonių kaimuose yra ir šiandien, o ir muzikuojančių dar labai netrūksta. Šokti taip pat dar daug kas neatsisakytų. Ir nors Kaimo kapelų ir liaudies muzikantų šventę Kuktiškėse vietos muzikantai dar prieš keletą metų yra pavadinę „atstumtųjų švente“. Suprask – į Utenos kultūros centre kasmet rudenį vykstančią „Linksmąją armoniką“ jų niekas nekviečia, nes esą per prasti. Į Kaune vykstančią garsiąją kapelų šventę – tuo labiau. Nors neretas svečias šioje armonikų šventėje groja Petrburgska armonika. Tai muzikos instrumentas, kuris būdingas Rytų Aukštaitijos kraštui. Taigi susirenka į šią šventę aplinkinių rajonų armonikieriai ir kaimo kapelos. Tai ir Tauragnų kultūros namų kaimo kapela „Tauragna“ ir daugiau kaip prieš 30 metų susikūrusi Ukmergės kultūros centro Siesikų filialo kaimo kapela „Vieversa“ ir Anykščių kultūros centro Viešintų skyriaus kapela „Vingerinė“ ir Širvintų kultūros centro kapela „Noragas“ bei kitos. Todėl žiūrovams norint atsirinkti geriausius muzikantus nėra taip paprasta.
Kaimo kapela „Ukvačiai“
O štai Utenos krašto žmonių su negalia kaimo kapelos „Ukvačiai“ vadovas Gediminas Kaušylas, pristatydamas kapelą, nepamiršta, kad su ja koncertuoja savo gimtojo miestelio- Kuktiškių scenoje. Šioje scenoje Gediminas grojo dar būdamas vaikas. Kai šviesaus atminimo muzikantas Jonas Virvytis jį išmokė groti birbyne, mylėti liaudies muziką, ją populiarinti. Dabar Gediminas, baigęs Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, savo buvusį mokytoją pakeitė ir scenoje, ir Utenos muzikos mokykloje. Taigi džiugu, kad yra kam dainuoti ir groti Utenos krašto miesteliuose, didesnėse gyvenvietėse. Dar yra pagyvenusių žmonių, o svarbiausia jaunimo, kuris moka liaudies dainas, nepamiršta senelių smagių pasiutpolkių bei ramių ir ilgesingų melodijų. Kai „Grok armonika“ scenoje, šalia vyresnio amžiaus žmonių yra jaunimas – linksmas, muzikalus, užkrečiantis energija- tampa aišku, kad liaudiškos tradicijos bus tęsiamos.
Kiti šventės dalyviai
Šventės dalyvius kasmet savo melodijomis džiugina liaudies muzikantai. Anelė Araminienė, Kazimieras Blaževičius, Vincas Kliukas. Jie yra gerai pažįstami įvairiose šventėse groti neatsisakantys muzikantai, pamėgti didelio būrio žiūrovų. Svarbiausia, kad šalia jų – vaikai, grojantys armonikomis. Patys jauniausi šventės „Grok armonika“ armonikieriai – Lukas Gaižutis ir Viktorija Čižaitė nelieka nepastebėti šventės dalyvių ir rėmėjų.
Šventėje netūksta ir šokėjų, nes kai muzikantai iš širdies užgroja, kojos pačios ima kilnotis ir būrys mėgstančių pašokti smagią polką ar suktis svajingo valso ritmu tą ir daro. Būna, kad susirinkusių žiūrovų balsų stiprumą šventės vedėjai patikrina paprašydami padainuoti labai gerai žinomą liaudies dainą. Ir daina nuskamba!
Šventės metu pagerbiami ir pasveikinami vietos bendruomenės nariai kurie mini garbias sukaktis. Jiems įteikiama gėlių, jie apjuosiami jubiliejinėmis juostomis, o visi susirinkusieji dainuoja jiems „Ilgiausių metų“.
Nė viena šventėje dalyvavusi kapela ar muzikantas negrįžta namo be dovanų. O tos dovanos tai ir Utenos rajono savivaldybės kultūros centro padėkos raštai ir Kuktiškių miestelyje gyvenančių šeimų įsteigti prizai.
Šventės sumanytoja, liaudies kultūros tradicijų puoselėtoja, kultūros darbuotoja Laimutė Kleinienė džiaugiasi, kad šventės „Grok armonika“ metu mažą Utenos krašto provincijos miestelį Kuktiškes aplanko dainos ir muzikos mylėtojai iš visos Lietuvos.
Kviečiame ir Jus apsilankyti šventėje „Grok armonika“!